DOSSIERS
Alle dossiers
Gepubliceerd op dinsdag 10 juni 2025
IEF 22736

Artikel ingezonden door Dirk Visser. 

Bezettingsgraad hotelkamers telt niet mee voor auteursrechttarieven

Artikel van Mr. Online. Een collectieve beheersorganisatie (cbo) voor auteursrechten met een feitelijk monopolie, zoals in Nederland BumaStemra, hoeft bij de tarieven voor tv-doorgifte op hotelkamers geen rekening te houden met de bezettingsgraad van het hotel. 

Dat adviseerde advocaat-generaal Szpunar op 5 juni 2025 aan het Hof van Justitie, naar aanleiding van vragen van de Tsjechische rechter.

Die vragen waren opgekomen in een procedure tussen de Tsjechische evenknie van BumaStemra, de cbo OSA en de Tsjechische mededingingsautoriteit ÚOHS. Die vond dat OSA misbruik maakte van haar economische machtspositie (die OSA ontleent aan haar feitelijk monopolie voor het collectief beheer van auteursrechten in Tjechië) door onredelijke licentievoorwaarden aan hotels op te leggen.  Hotels die televisie en radio op de kamer voor hun gasten beschikbaar stellen maken de tv- en radioprogramma’s (auteursrechtelijk beschermde werken) openbaar en hebben daarvoor een licentie nodig. OSA hield in de tarieven geen rekening met de bezetting van hotelkamers. Doordat OSA, volgens ÚOHS, ook een vergoeding vraagt als er niemand kijkt, vraagt zij geld voor niet geleverde diensten. OSA vecht de boete die haar daarvoor is opgelegd bij de rechter aan, en omdat het verbod een economische machtspositie te misbruiken op Europees recht is gebaseerd, legt deze vragen van uitleg aan het HvJ EU voor.