Gepubliceerd op maandag 12 mei 2025
IEF 22691
Rechtbank Noord-Nederland ||
12 mei 2025
Rechtbank Noord-Nederland 12 mei 2025, IEF 22691; ECLI:NL:RBNNE:2025:1776 (Holding tegen Trobo), https://ie-forum.nl/artikelen/handelsnaam-taxi-troost-en-de-boer-rechtmatig-overgedragen-aan-rechtsopvolger-ttb

Handelsnaam ‘Taxi Troost en de Boer’ rechtmatig overgedragen aan rechtsopvolger TTB

Vzr. Rb. Noord-Nederland 12 mei 2025, IEF 22691; ECLI:NL:RBNNE:2025:1776 (Holding tegen Trobo). Holding is enig aandeelhouder van de besloten vennootschap Taxi Troost en de Boer BV (hierna: TTB). De handelsnaam ‘Taxi Troost en De Boer’ maakte deel uit van de activa die de curator aan gedaagde 1 heeft verkocht, waarna gedaagde 1 deze is gaan gebruiken via Trobo B.V., hoewel de curator expliciet geen garantie gaf over eventuele eerdere of gelijktijdige rechten van anderen op deze naam. Holding vordert, voor zover relevant, dat Trobo naar buiten brengt dat zij ten onrechte de naam ‘Troost en de Boer’ in haar ‘Taxi Troost en de Boer’ heeft opgenomen en onder een andere handelsnaam verder zal gaan. Holding voert aan dat Trobo in strijd handelt met artikel 2 Hnw, aangezien de handelsnaam ‘Taxi Troost en de Boer’ niet los van de gehele onderneming overgedragen kan worden. De handelsnaam valt immers onder de bezittingen van de onderneming en de onderneming bestaat uit Holding en TTB. Eveneens heeft Holding geen toestemming voor het gebruik van de handelsnaam gegeven. 

De voorzieningenrechter overweegt dat Holding ten onrechte stelt dat zij samen met TTB één onderneming en één handelsnaam vormde. TTB en Holding waren afzonderlijke vennootschappen met ieder hun eigen handelsnaam. De curator kon daarom de handelsnaam ‘Taxi Troost en de Boer’ los overdragen aan gedaagde 1, mede omdat TTB niet meer bestaat en haar activa, inclusief de handelsnaam en goodwill, volledig zijn overgedragen. Daarnaast oordeelt de voorzieningenrechter dat het naar huidige inzichten mogelijk is een handelsnaam als zelfstandig goed over te dragen, zonder dat alle bedrijfsactiviteiten worden mee overgedragen. Ook het beroep van Holding op het verbod van verwarring uit artikel 5 Handelsnaamwet faalt, omdat niet is gesteld of gebleken dat Holding deze handelsnaam eerder voerde dan TTB. Gedaagde 1 heeft de handelsnaam als rechtsopvolger van TTB verkregen en Trobo gebruikt de naam met toestemming van gedaagde 1. De voorzieningenrechter concludeert dat gedaagde 1 als rechtsopvolger van TTB gerechtigd is tot het gebruik van de handelsnaam ‘Taxi Troost en de Boer’ en dat Holding daartegen geen beroep op het handelsnaamrecht toekomt.

4.10. De stellingen die Holding aan deze vordering ten grondslag heeft gelegd, nemen tot uitgangspunt dat zij en TTB gezamenlijk één onderneming vormden met één handelsnaam. Dat is niet juist. Er was sprake van twee (sterk) gelieerde ondernemingen met elk een eigen handelsnaam. TTB exploiteerde een taxibedrijf (onder meer) onder de handelsnaam Taxi Troost en de Boer BV en Holding exploiteert een onderneming die zich blijkens haar inschrijving in het handelsregister van de Kamer van Koophandel bezighoudt met verkrijgen, beheren en vervreemden van roerende zaken en vermogensbeheer onder de handelsnaam Troost & De Boer Holding BV. Holding kan daarom niet gevolgd worden in haar stelling dat de handelsnaam van TTB op grond van artikel 2 Hnw door de curator niet overgedragen kon worden zonder dat ook het wagenpark van Holding werd overgedragen.